Hostinec Stráže nad Zvolenom sa nachádza v historickej budove z 18. Storočia, v blízkosti rýchlostnej komunikácie R1 Bratislava – Banská Bystrica. Vedľa reštaurácie je veľké parkovisko nielen pre osobné automobily, ale aj pre autobusy a nákladné autá.
V ponuke má široký výber jedál tradičnej slovenskej kuchyne, ale aj jedlá z diviny.
Zariadenie je často využívané na organizovanie rôznych spoločenských a firemných podujatí. Kapacita zariadenie je 100 miest nachádzajúcich sa v Poľovníckej miestnosti, Rytierskej miestnosti a vo Vinárni. Letná terasa má kapacitu 40 – 50 miest.
V niektorých historických záznamoch sa Stráže spomína ako samostatná osada. Už počas pravekého osídlenia sa na tomto mieste usadili vtedajší obyvatelia Zvolena. Našli sa po nich okrem hlinených črepov aj kováčske výrobky. Pri príchode Rimanov sa na tomto mieste, usadili rímsky vojaci. Pozostatkom po nich sú úlomky nádob, ktoré sa našli pri zemných prácach.
Oveľa konkrétnejšia správy pochádzajú zo 16. Storočia, kedy na tomto mieste stála strážna veža, z ktorej stáž upozorňovala na turecké nebezpečenstvo. Neskôr toto miesto využívala zvolenskí zbrojnoši, ktorí tu vyberali mýto a kontrolovali ľudí prichádzajúcich do mesta Zvolen.
Asi pred 150 rokmi tu bola prepriahacia stanica poštovej linky, vedúcej z Banskej Štiavnice do Banskej Bystrice. Nachádzal sa tu aj mestský mlyn. V niektorých historických záznamoch sa Stráž spomína ako samostatná osada. V druhej svetovej vojna, počas SNP a pri prechode frontu, sa v tejto lokalite viedli ťažké boje, pretože získať Zvolen znamenalo mať pod kontrolou celú zvolenskú kotlinu.
V roku 2006 bola vybudovaná na parkovisku pri Reštaurácii Stráže Autokaplnka sv. Krištofa, patróna a ochrancu pútnikov, vodičov a všetkých cestovateľov. Vznikla na základe iniciatívy členov výboru Slovenskej únie vodičov. Jedným z cieľov tohto projektu je zabrániť vytváraniu nových krížov a pietnych miest pri našich cestách, aby nedochádzalo k priamemu ohrozeniu ľudí pripomínajúcich si pamiatku obetí dopravných nehôd priamo pri ceste.
V roku 2012 pri nej otvorili Trávnik spomienok. Prvý pomník patrí Alexandrovi Dubčekovi.